Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 15543063



*

nr 1554 3063


Spegel

Ram i metall med invändig belysning bakom spegelglaset. Vitlackerad metall, 1900-talets mitt. Cirka 73x47 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 augusti 2023
kl 18:31:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/8 18:23:47 1      700 kr
7/8 18:26:55 2      Vinnande bud
7/8 18:27:03 2      justering av budtak
7/8 18:27:23 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar vitlackerad metall
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12




Ladda ner broschyr